Indeks alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Indeks branżowy
Panel firmy

Komunikat

 
2013-05-17 08:46:33

Urządzenia firmy Elpro wykorzystane w systemie elektrycznego ogrzewania rozjazdów kolejowych

 

Urządzenia firmy Elpro wykorzystane w systemie elektrycznego ogrzewania rozjazdów kolejowych

Bezpieczeństwo ruchu kolejowego wymaga utrzymania stanu infrastruktury na odpowiednim poziomie sprawności i niezawodności. Dotyczy to nie tylko urządzeń sterowania ruchem kolejowym, ale także torowiska i urządzeń przytorowych. Rozwiązaniem ułatwiającym pracę obsługi i gwarantującym właściwy poziom bezpieczeństwa jest system obsługi urządzeń energetyki niskiego napięcia typu ZNOR-2. Jest to powszechnie znany system produkowany przez spółkę Elester-PKP.

Jednym z podstawowych zadań systemu jest automatyczne ogrzewanie szyn rozjazdów kolejowych w celu zapewnienia ich sprawności nawet przy skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. „Urządzenia sterowania zdalnego” pozwalają na zdalną kontrolę i obsługę urządzeń ZNOR-2 rozmieszczonych na całym odcinku linii kolejowej. Pracownik centrum na monitorach lub na ścianie graficznej wykonanej z monitorów LCD posiada pełne, skalowalne zobrazowanie szlaku i układu torowego z uwzględnionymi urządzeniami systemu. System komunikuje się z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą bezprzewodowego modemu firmy Elpro 915U-D. Jest to modem realizujący dwukierunkową transmisję danych szeregowych na odległość nawet do 12 km. Wyposażony jest w dwa interfejsy szeregowe, RS-232 i RS-485, mogące pracować równocześnie,w dwóch niezależnych kanałach.

  

"Bezprzewodowe modemy Elpro 915U-D oferowane przez Tekniska Polska Sp. z o.o. działają w naszym systemie określanym jako system ZNOR-2. Zapewniają transmisję danych pomiędzy pulpitem nadrzędnym (panelem operatorskim),a sterownikiem znajdującym się wewnątrz rozdzielnicy EOR (Elektrycznego Ogrzewania Rozjazdów). Modemy Elpro zostały wykorzystane przy realizacji zdalnego sterowania w dwóch lokalizacjach w pobliżu Lublina. Jednym z założeń projektowanego systemu było zastosowanie transmisji bezprzewodowej umożliwiającej nadawanie na stosunkowo duże odległości (ok.2km), przy zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Dodatkowym wymaganiem było zapewnienie transparentnej transmisji danych przy wykorzystaniu interfejsu szeregowego RS-485.Dzięki zastosowaniu modemów Elpro 915U-D pracujących w trybie strumieniowym przesył danych pomiędzy sterownikami odbywa się płynnie i z dużą prędkością (250 kbit/s). Transmisja realizowana jest na zasadzie half-duplexu (pytanie - odpowiedź). Topologia pracy systemu to gwiazda.”  - Krzysztof Misiakiewicz Inżynier elektronik w firmie Elester-PKP Sp. z o.o.

  

Do modemów zostały podłączone wysokiej jakości anteny fińskiej firmy COMPLETECH oferowane przez Tekniska Polska Sp. z o.o..

„Ze swojej strony, jako użytkownik mogę dodać, że modemy konfiguruje się w intuicyjny sposób. Bardzo pomocny przy uruchamianiu systemu okazał się wskaźnik RSSI w postaci analogowej (poziom napięcia). W łatwy sposób można zbadać siłę sygnału zwykłym miernikiem. Modemy działają w naszym systemie od jesieni 2012r., ogólnie oceniam ich pracę bardzo pozytywnie.” - kontynuuje Krzysztof Misiakiewicz.
 

wersja PDF - link


« powrót
zobacz prezentację firmy »