Indeks alfabetyczny
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Indeks branżowy
Panel firmy

Komunikat

 
2012-01-17 09:39:53

Solaris wyprodukuje 40 tramwajów dla Poznania

INFORMACJA PRASOWA 
Poznań, 23.11.2009

Firma Solaris Bus & Coach S.A. została zwycięzcą przetargu na 40 niskopodłogowych tramwajów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Dzisiaj przedstawiciele obu firm podpisali umowę na dostawę Solarisów Tramino, które wyjadą na poznańskie torowiska przed EURO 2012.

Solaris Tramino LF 32 to pełna nazwa czterdziestu w pełni niskopodłogowych tramwajów jakie firma Solaris Bus & Coach S.A. dostarczy do poznańskiego MPK. Tramwaje o długości 31,96m oraz 2,4 m szerokości, będą pięcioczłonowe i jednoprzestrzenne.

Poznańskie Solarisy Tramino, wyposażone w klimatyzację, zabiorą na pokład do 229 pasażerów. Pojazdy będą posiadać sześć drzwi z czego cztery podwójne o szerokości 1500mm oraz dwoje drzwi pojedynczych o szerokości 750mm każde. Wysokość podłogi tramwaju nad torowiskiem w obrębie drzwi to zaledwie 350mm. Solarisy Tramino będą napędzane czterema silnikami trakcyjnymi, każdy o niezależnym zasilaniu.

„Solarisy Tramino, które wyprodukujemy dla Poznania, będą mieć nowoczesny design i najnowsze rozwiązania techniczne. Mogę zapewnić mieszkańców Poznania, że zostaną wykonane z najwyższą starannością i z zachowaniem najwyższych standardów jakości” – mówi Krzysztof Olszewski Przewodniczący Rady Nadzorczej Solarisa.

Zgodnie z warunkami umowy pierwsze tramwaje tej marki zostaną dostarczone do Poznania w czerwcu 2011 roku, a ostatnie z 40 zamówionych sztuk zasilą tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w marcu 2012 roku tuż przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, których Poznań będzie jednym z miast gospodarzy.

Umowa, na dostawę 40 tramwajów dla MPK, została podpisana w pokazowym egzemplarzu Tramino, który miesiąc wcześniej był prezentowany na targach branżowych w Gdańsku. Pojazd przyjechał do Poznania na testy. – „Przez najbliższe miesiące będziemy sprawdzać każdy detal, po to aby wyeliminować jakikolwiek błąd w produkcji seryjnej” – deklaruje Krzysztof Olszewski.

Podpisany kontrakt z MPK Poznań o wartości 342 mln złotych brutto, obejmuje zarówno dostawę pojazdów, jak i specjalistyczne wyposażenie zajezdni oraz pakiet naprawczy. Producent zaoferował pięcioletnią gwarancję na wszystkie elementy oraz dodatkowo 14-letnią gwarancję na trwałość nadwozia.


Solaris najprawdopodobniej wyprodukuje tramwaje we współpracy z lokalnymi kooperantami. – Najbardziej zaawansowane rozmowy na temat naszej ewentualnej współpracy toczą się z poznańską spółką Modertrans – mówi Solange Olszewska Prezes Zarządu Solarisa.

Do tej pory firma Solaris, była znana z produkcji autobusów i trolejbusów, których w 20 państwach Europy jeździ już blisko 6000. Doświadczenie w budowie tramwajów spółka zdobyła produkując w konsorcjum tramwaje dla Krakowa i dla Gdańska – Historia kołem się toczy. Dokładnie 13 lat temu podwaliny pod naszą fabrykę w Bolechowie dało zamówienie na 72 autobusy dla MPK Poznań. Dołożymy wszelkich starań, aby podpisanie dzisiejszej umowy, było początkiem nowego rozdziału w historii naszej firmy – dodała Solange Olszewska.

Dane techniczne Solarisów Tramino LF 32 dla MPK Poznań

- długość: 31.9m
- szerokość: 2,4m
- liczba miejsc pasażerskich: 229
- układ napędowy: 4 silniki o mocy 105kW każdy
- wózki: 2x napędowe, 1x toczne
- drzwi: 4 podwójne 1.500mm każde; 2 razy pojedyncze, 750mm każde
- minimalna szerokość przejścia wewnątrz: 750mm
- wysokość podłogi nad torami: 350mm w obrębie drzwi
- 100% niskiej podłogi wewnątrz tramwaju
- klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej


Dodatkowe informacje:

Mateusz Figaszewski
Mateusz.Figaszewski@solarisbus.com
tel. +48 601 652 179
 


« powrót
zobacz prezentację firmy »